آیا آرا محاکم قضایی ایران عادلانه است

آیا آرا محاکم قضایی ایران عادلانه است؟ آیا وقتی که رایی صادر می شود می توان گفت که با کیفیت عالی صادر شده است . تمام این موضوعات مسائلی هستند که در حال حاضر و در حقوق ایران افراد از یکدیگر می پرسند .

به طور کلی در این خصوص نمی تواند نظری داد . بعضا ممکن است یک محکه رایی صادر کند که کاملا با عدالت سازگار است و بعضا ممکن است یک محکمه رایی صادر نماید که کاملا و همسو با  نظر یکی از اصحاب دعوی است و کاملا مغایر با عدالت است .

در ادامه عوامل مهم بر کاهش کیفیت آرا قضایی بررسی می شود .

امید است با نظارت بیشتر در این خصوص بتوانیم  در هر زمینه مشکلات را حل نماییم .در ادامه عوامل کاهنده کیفیت آرا قضات بررسی می شود .

عوامل تاثیر گذار بر کاهش کیفیت آرا قضایی

در این قسمت مهمترین عوامل سلبی که بر کاهش کیفیت ارا قضایی تاثیر می گذارد را با هم بررسی می کنیم . شما می توانید در این خصوص با ما مشاوره داشته باشید و در این خصوص موضوعات را از زاویه دید ما بررسی نمایید .

کاهش ارزش پول ملی

یکی از عواملی که بر روی هر چیز از جمله بر روی کیفیت ارا قضایی تاثیری شگرف دارد کاهش ارزش پول ملی است . به طور کلی کاهش ارزش پول ملی نابود کننده ترین عاملی هست که در یک ملت بوجود می آید و سرنوشت و آینده آن را نابود می کند .

تابعا وقتی حقوق یک قاضی ۳۰ یا ۴۰ میلیون تومان باشد قاضی نیز انسان است و تابع نفس و فرقی ندارد و هیچ نهاد گزینشی نمی تواند سرشت انسانی را مشخص کند . ممکن است ایشان نیز برای تامین مایحتاج اساسی خود در آرا قضایی تاثیری خلاف روند مسیر بگذارد .

این مقاله را هم بخوانید:وکیل قاضی بازنشسته و استاد دانشگاه

قدرت مند شدن نهاد ها و افراد ورای قانون

یکی دیگر از معزلات جامعه ما این است که بعضا نهاد ها فراتر از قانون قدرت مند شده اند. بعضا در جامعه ما افراد ریاکار زیادی وجود دارند که در ظاهر از نظام اسلامی اطاعت می کنند اما در باطن  دنبال منویات شخصی خود هستند چنین افرادی افت جامعه هستند . بعضا در راهپیمایی ها شرکت می کنند بعضا بر روی صورت خود فیس می گذارند و در شورهای خیابانی ضد شورش می شوند . اما با اعتبار و کانکتینگ با نهاد های نظام چنان نفوذی در دستگاهها می کنند که وحشتناک است .

یکی از همین نفوذ ها نفوذ در دستگاه قضایی است و ممکن است بر کیفیت آرا قضات جامعه نیز تاثیر بگذارد . بنابر این در این خصوص شما نمی توانید انتظار جامعه سالم را داشته باشید.

راهکار 

راهکار در زمینه فوق فقط حاکمیت قانون در جامعه و تضعیف افراد است که فراتر از قانون حرکت نکنند .

amir
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

We’re sorry you’ve had a bad experience. Before you post your review, feel free to contact us, so we can help resolve your issue.

Post Review

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *