گواهینامه بین المللی رانندگی

گواهینامه بین‌المللی رانندگی، یک سند رسمی است که مجوز رانندگی دارندگان خودرو برای راندن در کشورهای مختلف را تأیید می‌کند. این گواهینامه در واقع ترجمه و تصدیق گواهینامه رانندگی شخص در کشور مبدأ او (کشوری که گواهینامه رانندگی آن صادر شده است) است.

گواهینامه بین المللی رانندگی با همکاری سازمان خودرو و سازمان جهانی بهداشت صادر می شود. برای صدور گواهینامه بین المللی رانندگی، معمولاً نیاز به داشتن گواهینامه رانندگی معتبر می باشد و همچنین پرداخت هزینه‌ی مربوطه. علاوه بر این، برخی کشورها ممکن است از رانندگان بین المللی برای رانندگی در آن کشور، اینترنشنال درایوینگ پرمیت نیز خواستار شوند.

مهم‌ترین نکته در خصوص استفاده از گواهینامه بین المللی رانندگی، رعایت قوانین و مقررات رانندگی در کشورهای مختلف است. هر کشوری شرایط و محدودیت‌های خود را در این زمینه دارد که شما باید با آن‌ها آشنا شوید قبل از اینکه با استفاده از گواهینامه بین المللی رانندگی در آن کشور رانندگی کنید. شما می توانید جهت اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی با شماره ۰۹۰۱۹۹۴۸۳۶۶  تماس حاصل نمایید

روش اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی در ایران

برای اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی در ایران، شما باید به دفترچه رانندگی خود در اداره کل ترافیک شهرستان خود مراجعه کنید.

در اینجا شما باید مستندات زیر را ارائه دهید: ۱- پرینت کپی پاسپورت ۲- پرینت کپی ویزای خروج

۳- پرینت کپی گواهی نامه رانندگی معتبر (همراه با ترجمه معتبر یا در صورتی که گواهینامه معتبری ندارید، باید ثبت نام در یکی از موسسات آموزشی رانندگی و پس از گذراندن دوره آموزشی، گواهینامه را دریافت کرده و سپس مراحل بعدی را طی کنید)

۴- عکس ۴*۳ (۲ عدد) ۵- وجه گذراندن خدمت (چنانچه مشمول خدمت و معاف از طریق مرکز خدمت کشوری هستید) پس از تأیید این مستندات و پرداخت هزینه‌های مربوطه، گواهینامه بین المللی رانندگی به شما اهدا خواهد شد. با این گواهینامه شما می‌توانید در کشورهایی که با دریافت این گواهینامه رانندگی آنجا قانونی می‌شود، به رانندگی بپردازید.

این مقاله را بخوانید:مشاوره حقوقی رایگان نظام وظیفه

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی

مستندات مورد نیاز برای اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی در ایران عبارتند از:
۱٫ گواهی نامه رانندگی معتبر: در صورتی که گواهینامه رانندگی معتبری دارید آن را به همراه ترجمه معتبر به دفترچه رانندگی خود ارائه کنید. ۲٫ دو عدد عکس ۳*۴ رنگی و با پس زمینه سفید ۳٫ پرینت کپی پاسپورت: تمام صفحات پاسپورت شما، به جز صفحات خالی، مشخصات شخصی، و صفحه ویزا، باید کپی شود. اگر پاسپورت شما بر روی برگه زیر نویس دارد، باید دو طرف را کپی کنید.
۴٫ ویزای خروج: برای داشتن گواهینامه بین المللی رانندگی شما باید ویزای خروج خود را نیز به دفترچه رانندگی خود ارائه کنید. ۵٫ آخرین شناسنامه: کپی آخرین شناسنامه شما، در صورتی که در آن تغییری ایجاد شده است.
۶٫ آدرس محل سکونت: آدرس محل سکونت شما باید در دفترچه رانندگی ثبت شود. ۷٫ وظایف سربازی: اگر زمانی برای شما خدمت سربازی تعیین شده بود، باید گواهی نامه های معافیت خدمت یا وظایف سربازی تهیه کنید.

۸٫ هزینه: هزینه اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی را باید به اداره راهنمایی و رانندگی  مربوطه پرداخت کنید.

مدت اعتبار گواهینامه بین المللی در کشورهای مختلف جهان

 • مدت اعتبار گواهینامه بین المللی  در کشورهای مختلف جهان متفاوت است و به عواملی مانند قوانین، حامل گواهینامه، مدت اقامت و رویکرد هر کشور نسبت به مهاجرت بستگی دارد. در زیر فهرستی از مدت اعتبار گواهینامه بین المللیدر برخی کشورهای جهان آورده شده است: – اتحادیه اروپا: ۳ سال –
 • آمریکا: طبق قوانین هر ایالت متفاوت است، بیشترین مدت اعتبار تا ۱ سال است. – ژاپن: ۱ سال –
 • استرالیا: ۶ ماه تا ۱ سال –
 • کانادا: تا زمان انقضای گواهینامه رانندگی شما –
 • کره جنوبی: ۱ سال –
 • چین: تا ۳ سال –
 • روسیه: ۳ سال – برزیل: ۱۸۰ روز بنابراین، پیش از سفر به کشور دیگری با گواهینامه بین المللی ، بهتر است با سفارت یا کنسولگری مربوطه تماس گرفته و از مدت اعتبار گواهینامه و نحوه ارائه آن در کشور مورد نظر مطلع شوید.

کدام کشورها گواهینامه رانندگی را قبول ندارند

بیشتر کشورها گواهینامه رانندگی بین‌المللی را به عنوان گواهی قابل قبول می‌پذیرند، اما برخی کشورها قوانینی دارند که برخی گواهی‌های رانندگی را قابل قبول نمی‌دانند. در ادامه لیستی از چند کشور که برخی گواهی‌های رانندگی را قابل قبول نمی‌دانند آورده شده است:

 • – برزیل: برزیل در ابتدا گواهینامه رانندگی بین‌المللی را قبول نمی‌کرد، اما از سال ۲۰۲۰ برای رانندگی بر روی خیابان‌های برزیل به تنهایی، گواهینامه بین‌المللی رانندگی قبول می‌کند. ولی برای اجاره خودرو، نیاز به ترجمه گواهینامه به زبان پرتغالی و استفاده از شرکت‌های اجاره‌ای معتبر دارد. –
 • چین: گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی صادر‌شده قبل از سال ۲۰۱۷ قابل قبول نیستند، به همین دلیل برخی رانندگان برای رانندگی در چین نیاز به صدور گواهینامه رانندگی محلی دارند. –
 • کوبا: در کوبا، تنها گواهینامه رانندگی ابتدایی برای گرداندن خودرو از کارخانه و انتقال آن به کارخانه دیگر (مطابق با شرایط خاص) قابل قبول است. برای رانندگی در جاده‌های کوبا، شما باید گواهینامه رانندگی محلی خود را دریافت کنید. –
 • اندونزی: در اندونزی، گواهینامه رانندگی بین‌المللی به موقعیت خاصی در معرض قرار نمی‌گیرد. برای رانندگی در این کشور، شما نیاز به گواهینامه محلی دارید که می‌توانید از سفارت یا کنسولگری اندونزی در کشور محل اقامت خود دریافت کنید.
amir

نظرات بسته شده است.